Trinity College Kütüphanesi, Dublin

Geçenlerde Dublin’e gittiğimizde Trinity College’ı ziyarete gittik. Orada hayatımdaki muzicelere bir yenisi daha eklendi. Trinity College’da dolaşırken, müzenin hediyelik eşya kısmına girdik. İçeride Book of Kells (Kells Kitabı) sergisi vardı. Ama kişi başı 9 euro ödeyesimiz gelmedi. İçeride gezinirken, birden kocaman büyüleyici bir kütüphane resmi gördüm. İnternette veya filmlerde gördüğünüz cinsten. O kütüphanenin resmini ne zaman görsem, hep ‘buraya bir gün gideceğim’ derdim. Oraya çok gitmek istedim. Ne zaman bir şeyi çok istesem, ‘istiyorum’ değil ‘yapıcam ‘ derim. Genelde de isteğim gerçekleşir.

Aslında o kütüphanenin nerede olduğunu bile bilmiyordum. Büyük ihtimal zamanında nasıl bulacağımı bilememişimdir. Bu yüzden resmi görünce şoke oldum. ‘Bu kütüphane burada mı?’ diye sordum. Sonuç olarak ‘Uzun Odaya’ gidebilmek için Book of Kells sergisini gezmek zorunda kaldık. Bir saniye bile düşünmeden verdim 9 euroyu. Artık Book of Kells sergisindeydik. Eminim “yeni ahitin içerdiği 4 incil ile önsöz niteliğindeki bazı metinleri ve kanon tablolarını içeren işlemeli el yazması kitabın” sergilendiği o sergiyi görmeyi çok isteyen kişiler vardır. Ama ben kütüphaneyi görmek için sabırsızlanıyordum. Sergiyi tamamen bitiremedim bile. Zaten anlamaya çalışsam da anlamadım çoğu şeyi. Aklım çoktan kütüphaneye gitmişti bile. Daha fazla dayanamadım. Yukarı çıktım ve hayallerim gerçekleşti. Sadece ‘wow’ diyebildim. Fotoğraf çekmek yasaktı ama Türk genlerimin dürtüklemesi sayesinde tabi ki fotoğraf çektim. (Oraya gerçekten gittiğime dair kanıt gerekiyordu :D) Ama telefondan çektiğim fotoğraf bir şeye benzemedi maalesef. Fotoğraf makinemi çıkarmaya da cesaret edemedim. İnternette nasılsa fotoğraf bulurum diye boş verdim.

Şimdi size kütüphane hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Trinity College Kütüphanesi İrlanda’daki en büyük araştırma kütüphanesi. 1801 yılından beri İngiltere ve İrlanda’da basılan her kitabın bir kopyasına sahip olma hakkına sahip ve toplamda 8 binada neredeyse 3 milyon kitaba ev sahipliği yapıyor. Old Library (Eski Kütüphane) 1712 ve 1732 yılları arasında inşa edilmiş ve Thomas Burgh tarafından tasarlanmış. Eski Kütüphane’nin ana odası Long Room (Uzun Oda), 65 metre uzunluğunda ve kütüphanenin en eski 200.000 kitabına sahip. Kitaplar büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır. Kütüphanede ayrıca İrlanda’nın ulusal simgesi olan en eski arplardan biri sergileniyor. 15. Yüzyıldan kalma bu arp, İrlanda paralarının üzerinde bulunun arpın ta kendisi. Aynı zamanda Brian Boru’nun arpı olarak da biliniyor.

-B.

Yazar: berins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir