Seyahat için en iyi 12 uygulama ve site

Hazır teknoloji çağındayız, her ne kadar kağıt haritaları çok sevsem de benim de seyahatlerimde kullandığım bir çok uygulama ve site var. Bunların bir çoğunu duymuş olabilirsiniz ama belki hayatınızı kolaylaştıracak yeni bir uygulamayla da karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki linklere veya resimlere tıklayarak web sitelerine ulaşabilirsiniz. En çok kullandığım uygulamalara ve sitelere bir göz atın derim ben çünkü hayat paylaştıkça güzel 🙂

1. Artıway

Artıway bütçe dostu bir bonus sitesidir. Her alışveriş yaptığınızda belli bir oranda bonus kazanabilir ve sonra da bu bonusları para iadesi olarak alabilirsiniz. Yanlış duymadınız, para iadesi! Alışverişlerinizden bonus alabilmek için tek yapmanız gereken Artıway hesabınıza girmeniz ve mağazanın linkine tıklayarak her zamanki gibi alışveriş işleminizi tamamlamanızdır.

Örneğin, booking.com’da %4 bonus alabilirsiniz. Yani 100 tl harcarsanız, 4 tl para iadesi alırsınız. Ne kadar güzel değil mi? 🙂 İşin güzel kısmı, seçenekleriniz oldukça fazla. Modadan seyahate, elektronikten yeme içmeye sitede bir çok mağaza mevcut.

Aşağıdaki linke tıklayarak üye olabilir ve 10 tl hoş geldin bonusunu da kapabilirsiniz 🙂

https://www.artiway.com.tr/?r=4918840

2. Skyscanner

Skyscanner hem mobil uygulama olarak, hem de web sitesi olarak çok kullandığım platformlardan bir tanesi. İstediğiniz tarihleri ve gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz ve size en uygun sonuçları sıralıyor. Hatta isterseniz kesin tarih belirlemeden, hangi tarihlerde daha ucuz biletler var bakabilirsiniz. Skyscanner’a benzer site çok aslına bakılırsa. Momondo.com.tr,  turna.com, ucuzabilet.com gibi sitelere de bakabilirsiniz.

3. Booking

Her ne kadar artık ülkemizde kullanamıyor olsak da hala en sevdiğim sitelerden biridir. Özellikle harita özelliğini çok kullanıyorum. Otellerde aradığım merkeze olabildiğince yakın ama olabildiğince ucuz olması. Ayrıca otellerin yüzde kaçının dolu olduğunu göstermesi de çok hoş. Eğer kalacağınız tarihi değiştirebilirseniz, şehrin daha tenha olduğu bir zaman gidebilirsiniz. Ben genelde rezervasyon yaptırıyorum ki planda herhangi bir değişiklik olursa para kesintisi olmadan iptal ettirebileyim. Kısacası booking.com candır can.

Bu linki kullanırsanız, rezervasyonunuzun %10’unu geri alabilirsiniz:

https://www.booking.com/s/34_6/berin654

4. Airbnb

Otellere alternatif bir şey arıyorsanız, airbnb.com‘a bir uğrayın derim. Airbnb’den isterseniz bir oda, bir yatak veya tüm evi kiralayabilirsiniz. Bu şekilde otellerden daha uygun fiyatlı odalar/evler bulabilirsiniz. Yalnız arama yaparken dikkatli olun, tüm evi tutuyorum derken yanlışlıkla sadece bir oda tutmuş olabilirsiniz. Başımıza geldiği için söylüyorum ? Airbnb fiyatları da ne aradığınıza göre değişir. Ayrıca siz de ev veya oda kiralayabilir ve para kazanabilirsiniz. Üye olmak için aşağıdaki linke tıklayın ve ilk seyahatinizde 130 tl indirim kazanın 🙂

www.airbnb.com.tr/c/berins1

5. Inspirock

Bir sonraki seyahatimi planlamak için yeni kullanmaya başladığım bir web sitesi ve uygulama. Nereye gitmek istediğinizi ve tarihleri giriyorsunuz ve size gün gün saat saat nereye gideceğinizin planını yapıyor. Resmen hayat kurtarıcı, bakalım ne kadar işe yarayacak.

6. Citymapper

Kendisi hayat kurtaran bir uygulamadır. Web sitesini de kullanabilirsiniz. Fransa gezimizde bu uygulama olmasa ne yapardık bilmiyorum. Bir şehirdeki her türlü toplu taşıma aracına ulaşabilirsiniz. Metro haritaları, otobüs durakları, ne nereden ne zaman geçer sizin için hazırlamışlar. Yani hiç bilmediğiniz bir şehirde çok kolay gelebiliyorsunuz. E daha ne olsun? 🙂

7. Timeset

Çok eğlenceli bir uygulama kendisi. Kendinize gitmek istediğiniz yerlerle ilgili bir liste yapabiliyorsunuz, hatta başkalarının yaptığı listeleri de kaydedebiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz bir yer var ve orada ne nasıl yapılır bilmiyorsunuz ama bilen birileri mutlaka var. İşte bu uygulama da bu insanları bir araya getiriyor ve bir bakıma kültür paylaşımı yapılıyor. Siz de gittiğiniz yerleri kaydedip insanlara ilham olabiliyorsunuz. Hem uygulamanın yaratıcısı da bir Türk’müş, bu da küçük bir bilgi olarak burada dursun. 🙂

8. Citymaps2go

Yeni bir şehirdesiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte aradığınız uygulama bu. Seyahatinizi planlayabilir ve hatta arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ama bu uygulamanın en sevdiğim özelliği, internetiniz yokken bile haritaları kullanabilmeniz. Gps sayesinde yönünüzü rahatlıkla bulabilirsiniz.

9. Maps.me

Çevrimdışı haritalara bir örnek daha. Sadece büyük şehirleri değil, küçük şehirleri, hatta köyleri bulabileceğiniz bir uygulama bu. Tüm dünya parmaklarınızın ucunda. İnternet aramadan yolunuzu bulmanın keyfini çıkarın.

10. Google Trips

Son zamanlarda en çok kullandığım bir uygulamadan bahsedeceğim şimdi de. Hatta belki de tek kullandığım uygulama diyebilirim. Eğer “gmail” e-posta hesabınız varsa, gezinizle ilgili bütün bilgileri bir araya toplayan bir uygulama bu. Mailinize gelen bütün biletleri ve rezervasyonları topluyor ve işinize yarayacak her şey elinizin altında olmuş oluyor. İstediğinizde üzerine tıklayarak mailinize de dönebiliyorsunuz.

Aynı zamanda indirebileceğiniz çevrimdışı haritalar sunan bu uygulama, gideceğiniz yerle ilgili öneriler de sunuyor.

11. Google Çeviri

Google’ı açıp da çevirisini kullanmayanımız yoktur herhalde. Özellikle de öğrenciyseniz. Ama benim bahsedeceğim biraz daha farklı bir özelliği.

Bu uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde, seyahat ederken çok kullanışlı olduğunu fark edeceksiniz. Ben özellikle kamera özelliğini çok kullandım. Çevirmek istediğiniz metnin üzerine kameranızı doğrultuyorsunuz ve size anında çevirisini yapıyor. İsterseniz fotoğrafını da çekebilirsiniz. Ben Japonya’da tuvaletteki tuşları anlamak için kullanmıştım mesela 😀

Özellikle dilini ve de alfabesini bilmediğiniz bir ülkede, menüde neler olduğunu öğrenmek için bile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sesli olarak da çeviri yapabilirsiniz.

Dil bilmiyorum diye gezmeyenler, artık bahaneniz kalmadı! 🙂

12. Get your guide

Kendim gezdiğim zamanlarda gittiğim yerlerde günübirlik turlara katılmayı severim. Bu uygulamayı da araştırma yaparken tesadüfen keşfettim. İster web sitesinden kullanın, ister uygulamasını indirin.

İstediğiniz şehri seçin ve size oradan katılabileceğiniz turları göstersin. Böylece farklı şirketlerin turlarını bir arada görebilirsiniz.

B.

Yazar: berins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir