İtalya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

İtalya aşığı biri olarak kendimi hep İtalya’ya giderken buluyorum. Tabi şimdi abartmayalım, üç kere gittim aslında. Ama fırsatım olsa, bıkmadan usanmadan yine giderim. Yalnız bu bilgileri İtalya’ya gittiğimden değil, İtalyan arkadaşlarımın çokluğundan dolayı biliyorum. Sürekli maruz kaldığım ama bir o kadar da sevdiğim İtalyan kültürünü biraz olsun anlatmak istedim. İtalya’yla ilgili herkesin gitmeden bilmesi gereken bazı şeyleri paylaşmak istedim. Aslında batıl inançlarından, garip huylarına kadar daha çok şeyden bahsetmek isterdim ama sizi gereksiz bilgiye boğmaya gerek yok şimdi 😀

1. İtalya’da buradaki gibi bir kahvaltı beklemeyin.

Onlar genelde Kruvasan (İtalyanca’da cornetto) ve kahve ile yaparlar kahvaltıları. Sabah kahvaltısı onlar için önemli değildir, hafif geçirirler. İtalya’ya gidip de kahvaltıda hayal kırıklığına uğrayanları çok gördüm. Fazla beklentiye girmeyin yani. Ayrıca ‘latte’ süt demektir. Kahve alacağım diyerek kendinizi süt almış olarak bulabilirsiniz 🙂 Önemli olan öğle ve akşam yemekleridir. Özellikle de akşam yemekleri çok önemlidir. Akşam yemeklerini geçiştirmeyi sevmezler. Sofrada oturup tam tekmil bir yemek isterler.

 

2. Cappucino’yu öyle her saat içemezsiniz.

Cappucino içmek isterseniz öğlen ikiye kadar vaktiniz var. Öğleden sonra ve özellikle yemeklerden sonra cappucino istemeyi denemeyin. Garsonların garip bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Kahve içmek isterseniz, şunu bilmeniz gerekir. Ayakta içtiğiniz kahveyle oturarak içtiğiniz kahvenin fiyatı genel olarak farklıdır. Geleneksel olan espresso söyleyip ayakta içmektir. Benim favorim ise macchiato 🙂 Bu arada kahvenizi karton bardakta almayı da beklemeyin.

La Casa del Caffe Tazza d’Oro, Roma İtalya

3. Spritz’i mutlaka deneyin.

İtalya’daki en favori içeceğim ise Spritz. Gitmişken denemenizi tavsiye ederim. Turuncu renkte olan bu içeceğin içinde Aperol, şampanya, soda ve bir adet portakal dilimi bulunur. Yanında genelde yeşil zeytin veya minik sandviçler yenir. Değişik içeceklerden bahsetmişken Limoncello’yu da deneyin tabi, zaten İtalya’da mutlaka karşınıza çıkacaktır.

4. Tavuk mu? Iyyy.

Tavuk yemekten hoşlanmazlar. Onlara göre tavuk hastayken yenir. Mesela tavuk çorbası. O yüzden meşhur tavuk yemekleri yoktur. Oraya kadar gidip de tavuk yemeyin yani. Ayrıca makarnanın ne üstünde ne de yanında tavuk yenmez. Yok yani öyle bir şey.

5. İtalya’da Fettuccine Alfredo arıyorsanız, yanlış yerdesiniz.

İtalya’da Fettuccine Alfredo diye bir yemek yoktur. Daha doğrusu o isimde yoktur. İlla beyaz soslu makarna isterseniz, pasta in bianco olarak sipariş verebilirsiniz. Ayrıca İtalyanları sinirlendirmek istemiyorsanız, Spagetti üzeri köfte, tavuklu makarna, ananaslı pizza istemeyi denemeyin. Tabi diyebilirsiniz ki ne gerek var bunlara, istediğimiz şeyi yeriz. Ama ben başka bir ülkeye gittiğimde onların yedikleri şeyleri onların yedikleri şekilde deneyimlemeyi seviyorum.

6. İtalya’ya gidip bir Starbucks mı içsek?

Starbucks’a gitmek istiyorsanız yanlış ülkedesiniz. İtalya’da Starbucks bulamazsınız, İtalyanlar da hiç sevmezler zaten. Ne demek yani İtalya’ya gelip de Amerikan kahvesi aramak? Hakaret edin daha iyi 😛 Gerçi Milano’da 2018’de açılacakmış diyorlar. Hayırlısı. 😀

7. O zaman McDonald’sa gidelim?

İtalyanlar fast food’dan hoşlanmazlar. Kendileri yemediği gibi sen yediğinde de yargılayıcı bakışlar atarlar 😀 İtalya’da McDonald’s turistik yerlerde bulunur. (Özellikle Milano’dakinin manzarası çok güzel, gidip bir bakın derim. Duomo’yu oradan seyredebilirsiniz.) Eskiden çok az sayıda bulunurken şimdi sayısı giderek çoğalmakta. Ama tabii ki oraya yerel halk gitmez.

8. Pizzanın yanında şarap içilmez.

Siz isterseniz için tabi ama neredeyse hiçbir İtalyanı pizzanın yanında şarap içerken göremezsiniz. Pizzanın yanında bira veya asitli içecekler içilir. Ayrıca pizza akşam yemeğidir. Dilim pizzaları öğle vakti yiyebilirsiniz.

 

Yazar: berins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir