İrlanda’da Konaklama

İrlanda’nın pahalı bir ülke olduğunu belki zaten biliyorsunuzdur. Pahalı olan şeylerden biri de konaklama. İster birkaç günlüğüne otelde kalacak olun isterseniz de kiralık ev bakıyor olun, ucuz bir şeyler bulmak istiyorsanız, bazı şeylerden fedakarlık etmek zorundasınız. Mesela, merkezden ne kadar uzaklaşırsanız oteller ve evler o kadar ucuzlaşır. Veya ev ne kadar yeni ve iyi durumdaysa da o derece pahalanır. İrlanda’da yeni bina bulmak çok kolay değil gerçi ama güzel modern binalar da artıyor her geçen gün. O zaman İrlanda’da konaklama seçeneklerine bir göz atalım.

Kısa Süreli Konaklama

İlk olarak otellerden bahsedecek olursak, birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan ilki B&B yani Bed (Yatak) & Breakfast (Kahvaltı) olarak geçen pansiyonlar. Bunlar genelde ev şeklinde olurlar ve odaları kiralıktır. Çok fazla oda bulunmaz. Çoğu eski binadır. Benim kaldığım her B&B’de pansiyon sahipleri çok misafirperver ve yardımcıydı. Elinize harita verip, gezilecek yerleri size gösterebilirler. Kahvaltıdan da çok beklentiniz olmasın tabi. Verdiğiniz ücrete göre dahil olan kahvaltı genelde iki seçenekten oluşur. Contemporary ve Irish. Contemporary kahvaltıda ekmek, tereyağı, reçel ve kahvaltılık gevrekler bulunur. İrlanda kahvaltısı ise şöyledir:

Otel fiyatları değişken olmakla birlikte, belli bir fiyatın altına düşmez. Geceliği 50 euro’nun altına bir yer bulamazsınız. Ha tabi ben hostele gidip bilmem kaç kişiyle beraber kalırım diyorsanız, o başka. Ama kalınacak yerlerde genelde fiyatlar 90-100 euro’dan başlar. Siz şimdi euro’yu tl’ye çevirip durursanız, hiçbir yerde kalamazsınız. Özellikle de otellerin eskiliğini görünce. Çünkü ben şahsen her otelde kaldığımda, Türkiye’de bu fiyata nerelerde kalırdım diye hayıflanmadım değil. Fazla beklenti içine girmeyin yani.

Galway’de kaldığım bir B&B: Dun Aoibhinn House

Galway’deki bu odaya 3 yıl önce 108 euro ödemişim. Ki emin olun, en makul olanlardan biriydi. Bu bahsettiğim B&B’ları booking.com‘dan bulabilirsiniz. Normal otelleri çok anlatmama gerek olduğunu sanmıyorum çünkü otel oteldir yani 😀 Otel fiyatları da b&b’lerden çok farklı değil ama 300 euro’ya kadar çıkabiliyor.

Eğer farklı bir alternatif arıyorsanız, airbnb.com‘a bakabilirsiniz. Bu şekilde daha uygun fiyatlı odalar/evler bulabilirsiniz. Yalnız arama yaparken dikkatli olun, tüm evi tutuyorum derken yanlışlıkla sadece bir oda tutmuş olabilirsiniz. Başımıza geldiği için söylüyorum 😀 Airbnb fiyatları da ne aradığınıza göre değişir. Şu an sitede Dublin için ortalama 93 euro yazıyor.

Uzun Süreli Konaklama

İrlanda’da kiralık ev arıyorsanız, bakmanız gereken adres budur: www.daft.ie  Bu sitede satılık, kiralık, hatta paylaşımlı evler bulabilirsiniz. Yani eğer tek başınıza kalmak istemiyorsanız, bu sitede ev arkadaşı arayan kişileri bulabilirsiniz. İrlanda’da bir evi paylaşmak daha ucuza gelecektir çünkü kiraların maşallahı var. Fiyat konusunda çok genelleme yapmak istemiyorum ama 900 euro’nun altında bir şey bulacağınızı pek sanmıyorum. En pahalı Dublin olmakla birlikte, sanmayın ki diğer şehirler çok ucuz. Cork ve Galway’in de çok aşağı kalır yanı yok yani.

Lancaster Gate, Cork

Şimdi daft’tan bir ev buldunuz diyelim. Peki süreç nasıl? Eve bakmanız için size bir randevu verirler. Ama sanmayın ki tek başınıza gezeceksiniz. Zaten ev bulmak zor, bir gün beğendiğiniz evin ertesi gün hatta saatler içinde bile tutulduğuna şahit olabilirsiniz. Randevuyu aynı anda 5 kişiye birden veriyorlar. Size tavsiyem randevuya erken gitmeniz. Örneğin ben erken gitmiştim ve randevuda ilk sırada olmamama rağmen adam evi ilk bana göstermiş oldu. Ben de hemen tuttum evi. Diğer gelenlere de pencereden el salladık 😀 Tuttuğum ev de minicik tek oda bir yerdi ama başkalarıyla yaşamaktan bıkıp tek başıma olmak için tutmuştum orayı.

 

Neyse arkadaşlar, umarım bu yazı bir nebze de olsa size yardımcı olabilmiştir. Hepinize İrlanda’da güzel günler o zamaaaan! 🙂

-B.

Yazar: berins

2 thoughts on “İrlanda’da Konaklama

  Devrim öz

  (26/02/2018 - 20:52)

  Slm. ,umarım mesajımı görürsünüz .eşim apple da iş teklifi aldı fakat kızımızı ve beni 1 yıl sonunda yanına alabılıyormuş .bu durumla nasıl bir yöntem uygulanıyor

   berins

   (27/02/2018 - 02:37)

   Merhabalar, bu durum hakkında çok bilgim yok açıkçası ama eşiniz işe başladıktan sonra turist vizesiyle gidebilirsiniz ilk aşamada diye düşünüyorum. Üç aylık veriyorlar, sonra ülkedeyken uzatabilirsiniz belki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir