En Az Bir Kere Tek Başına Seyahat Etmeniz için 6 Neden

Ben oldum olası tek başıma seyahat etmekten hoşlanırım. Belki de tek çocuk olduğumdan, yalnız olma fikri beni hiç korkutmuyor. Aksine aşırı huzurlu bir şey bence. O yüzden bu yalnız seyahat deneyimlerimden öğrendiğim birkaç  bir şeyi paylaşmak istiyorum sizinle. Belki siz de istiyorsunuz ama korkularınız ve ön yargılarınız sizi engelliyor. Bence en az bir kere tek başınıza seyahat ettikten sonra, o keyfi başka hiçbir şeye değişmeyeceksiniz. O zaman canım kendim deyip seyahate çıkmaya var mıyız?

Özgür hissedersiniz

Bu hissi anlatarak açıklamak çok zor aslında. Hiç bilmediğiniz bir şehrin sokaklarında isteyerek kaybolduğunuzu hayal edin. Hiçbir aceleniz yok, bir yere yetişmek zorunda değilsiniz. Ve tek yaptığınız anın tadını çıkarmak. İstediğiniz yerde durup mola verebilir, istediğiniz yerde oturabilirsiniz. İsterseniz müzeye gidersiniz, isterseniz alışveriş yaparsınız. Ödün vermenize gerek yok, sizi yargılayan yok. İstediğiniz şeyi istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapma özgürlüğüne sahipsiniz. Yeri gelir canınız hiçbir şey yapmak istemez ve sadece otelde vakit geçirmek istersiniz. Ve buna kimse karışamaz çünkü patron sizsiniz. Tek başına seyahat etmeyi kendinize verebileceğiniz en güzel hediye olarak düşünün. Eminim pişman olmayacaksınız.

Sorunlarla baş etmeyi öğrenirsiniz

Elbette her şeyde olduğu gibi seyahatlerde de sorunlar çıkabilir. Zaten belki de bu yüzden tek başınıza seyahat etmeye cesaret edemiyorsunuzdur. Ama sorunlarla tek başına kaldığınızda aslında ne kadar güçlü, pratik ve sorumluluk sahibi olduğunuzu keşfedebilirsiniz. Güveneceğiniz başkası yoktur. Yeri geldiğinde aşırı stres de yaşayabilirsiniz ama seyahat dönüşü hepsi birer anı olarak kalacak ve onları gülerek anlatacaksınız.

Özgüveniniz artar

Tek başınıza seyahat ettiğinizde, bir kere güvenli alanınızın dışına çıkmış oluyorsunuz. Sadece bu bile her şeye farklı gözden bakmanızı sağlayacak. Tüm planlamayı siz yapmış olacaksınız. Aslında sandığınızdan çok daha becerikli ve güçlü olduğunuzu keşfedeceksiniz. Başınıza gelebilecek sorunları da tek başınıza halledeceksiniz. Ve sonunda da tüm bunları becerdiysem, benim hayatta yapamayacağım hiçbir şey olmaz diyeceksiniz. Yürüyün be! İşte böyle.

Kendinizi tanırsınız

Tek başınıza olduğunuzda kendinizi dinlemeyi öğrenirsiniz. Ve tek başınayken başka kimseyi mutlu etmeye çalışmak zorunda değilsiniz. Sadece kendiniz için bir şeyler yapıyor olmanın keyfi bambaşka çünkü hayatın yoğunluğu içinde bunu yapmayı çoğunlukla unutuyoruz. Kendinizi ödüllendirin ve kendinizle baş başa bir tatile çıkın. Kendinizi şaşırtacağınıza emin olabilirsiniz.

View this post on Instagram

Sizin için de zaman su gibi akıp gidiyor mu? Özellikle hiç bitmesin diye gözünün içine baktığınız anlarda? ? İki hafta bitti işte ve Amerika gezim bitti. Miami ve Orlando'ya yıllardır gitmek istiyordum ve bu hayalimi gerçekleştirdim. Farklı bir sihre sahip New York'uma da bir kez daha kavuşmuş oldum. Yalnız çıktığım bu gezi, hayatımda kendime verdiğim en güzel hediyelerden biriydi. Her gününde ayrı şükrettim. Her gün yüzümde manasız bir gülümsemeyle gezdim. Mutluluktan gözlerim doldu. Bu hazzı tarif etmemin imkanı yok, tek dileğim sizlerin de hayallerinizin gerçek olduğu mükemmel anılarınız olsun. ? #nyc #miami #littlehavana #orlando #universal #disney #tb #iphoneonly #benimdunyamdan

A post shared by Berin Soylu – From My World (@benim.dunyamdan) on

Dilinizi geliştirirsiniz

Hani yabancı dil için çoğumuz deriz ya, anlıyorum ama konuşamıyorum. İşte tek başınayken mecbur konuşacaksınız. Yanınızdakine güvenme gibi bir şansınız yok. Elbette belli başlı telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Ama pratik yapmak için muhteşem bir fırsatınız olmuş olacak.

Bonus: Selfie çubuğunu çok iyi kullanmaya başlarsınız

Tek başına seyahat etmenin kötü yanlarından birisi ise fotoğraflarınızın içinde olmak isteyip nasıl yapacağınızı bilememektir. Bunun birkaç çözümü var elbette. Genelde çoğu kişi etrafındaki bir yabancıya sorar. Ben zaten kendi adıma poz vermekten hiç haz almıyorum, özellikle de başkası çektiğinde. Ve başkalarının çektiği fotoğraflar genelde bulanık, yamuk veya saçma sapan olabiliyor. Diğer bir yöntem ise selfie çubuğu veya tripod (üç ayak) kullanmak. Ben açıkçası hiç tripod kullanmadım. Ama size şunu söyleyebilirim ki, selfie çubuğuyla çektiğim fotoğraflar kesinlikle başkalarının çektiklerinden daha iyi. Bir süre sonra bu konuda uzmanlaşıyorsunuz diyebilirim 😀

Not: Aşağıdaki fotoğraf selfie çubuğuyla çekildi 🙂

Siz de tek başınıza seyahat etmekten hoşlanıyor musunuz? Ya da hiç cesaret edemiyor musunuz? Sebeplerinizi yorumlara bekliyorum 🙂

Yazar: berins

3 thoughts on “En Az Bir Kere Tek Başına Seyahat Etmeniz için 6 Neden

  Elif Özdemir

  (03/02/2020 - 13:24)

  Hiç yapamadım, bundan sonra da biraz zor gibi gözüküyor, ama tek başına gezebilenlere hayranım. Maalesef her zaman bir insana ihtiyaç duyuyorum kendimi aşırı eksik hissediyorum yoksa. Bunlar hep özgüven eksikliği 🙂

  Gözde

  (03/02/2020 - 16:35)

  Yalnız seyahat etmeyi bambaşka bir basamak olarak görüyorum ben. Yalnızlığı sevmekten biraz daha farklı. Kazandıracağı tecrübeler ise eminim çok güzel olacaktır.

  Öykü

  (17/02/2020 - 14:19)

  Harika, ufuk açan ve gaza getiren bir yazı olmuş! Tam olarak kendi başıma seyahat etmiş sayılmam ama yalnızlığın huzurunu sevdiğim doğrudur 🙂 Tek başıma seyahati ilk fırsatta gerçekleştirmeye cesaret edebilirim umarım!
  Belki “Yalnız seyahat etmekten en çok keyif alacağınız şehirler” yazısı gibi bir yazı da gelir? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir