Dublin’e Yakın Mükemmel bir Rota: Bray ve Greystones

Bugün size Dublin’den yola çıkıp günübirlik gidebileceğiniz bir rotadan bahsetmek istiyorum. Eğer Dublin’de fazladan bir gününüz varsa, bu şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederim. Özellikle manzaralı tren yolculuklarını seviyorsanız, çok doğru yerdesiniz. 

İsterseniz tüm rotayı trenle yapabilirsiniz ama benim tavsiyem Bray ve Greystones arasını yürümeniz. İkisinin arasında 6 km’lik çok güzel bir yürüyüş yolu var. “Cliff Walk” olarak geçiyor. Uçurum kenarından yürüyorsunuz ama tehlikeli veya yorucu bir yol değil. Gerçi yağmur olursa belki biraz zor olabilir. Benim şansıma hava aşırı güzeldi.

O zaman günübirlik gezimizin başlangıç noktasına gidelim. Dublin’den Connolly Street veya Tara Street tren istasyonlarından birinden trene binebilirsiniz. “Leap” kartınız varsa kullanabilirsiniz, yoksa da istasyondaki makinelerden bilet alabilirsiniz. Bray’e yolculuk yaklaşık 45-50 dakika sürüyor. Siz bu arada trende oturup mükemmel manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Trenin kalabalık olma ihtimali de var tabi, o zaman ayakta keyif yapmak zorundasınız.

Trende kaç durak gideceksiniz veya tren saat kaçta kalkıp kaçta varıyor diye merak ediyorsanız, Google Maps kullanmanızı öneririm. Konumunuza göre aşağıdaki gibi duraklar çıkıyor ve nerede olduğunuzu görüyorsunuz.

Evet, o zaman trene bindik ve güzel bir yolculuk sonrası Bray’e indik. Sonrasında ise sahili geçip tepeye doğru gittiğinizde “Cliff Walk”a ulaşmış oluyorsunuz. Şimdiye kadar ki bu yolculuğun küçük bir özetini aşağıdaki çektiğim videoda görebilirsiniz.

Bu 6 km’lik yolda göreceğiniz deniz kenarından giden tren rayları var. Yürümeseydik, Greystones’a bu tren yolundan gitmiş olacaktık. Ama tren yoluna yukarıdan bakmak da ayrı bir zevk. Bu tren yolu 1847-1856 yıllarında inşa edilmiş. Yerinden dolayı çok zor inşa edilmiş ve de tüneller açılmak zorunda kalınmış. O zamanlar malzemeler sadece elle taşındığı için işçiler, kolaylık olsun diye bu “Cliff Walk”u açmışlar. Aynı zamanda inşası da yüksek maliyetli olmuş. Peki o zaman bunca çile çekmek yerine, tren yolu neden başka yerde yapılmamış? Onun da cevabı şöyle. Çünkü tren yolunun geçmesi gereken yerin sahibi Lord Meath arazisinin ortasından tren yolu geçmesini istememiş ve bu uçurum kenarını tren yolu şirketine ücretsiz olarak vermiş.

Ama aslında bu “Cliff Walk”un orta çağdan beri var olduğu biliniyor. Sadece şu anki haline tren yolu inşası zamanında gelmiş. Tren yolu yapılırken Bray küçük bir köymüş ve Greystones’da sadece 93 kişi yaşıyormuş. Tren yolunun yapılmasıyla Dublin’e ulaşmak kolaylaştığı için bu bölgeler gelişmeye başlamış. O zaman tarih dersimizi burada bitirip yola devam edelim. 🙂

Greystones’a vardığınızda küçük bir mola vermek isterseniz, şu sevimli kafede harika krepler yiyebilirsiniz. Buranın “apple cider”ı (elmalı alkollü bir içecek) da çok meşhurmuş dediklerine göre.

 

Peki, Greystones’dan sonra ne yapıyoruz? İsterseniz tabii ki dönebilirsiniz ama bence buraya kadar gelmişken Wicklow’a uğramak isteyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sadece iki durak. Burada yürüyüş yapabilir, güzel restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Orada ne kadar vakit geçireceğinize tren saatlerine göre karar vermeniz en mantıklısı olur.

Sonra da Dublin’e dönüş vakti. Wicklow’dan tek bir trenle Dublin’e dönebilirsiniz. Bu rota umarım hoşunuza gitmiştir. İrlanda’ya gidemeyenler için de umarım gitmiş hissi yaratmıştır. Özellikle de o Bray-Greystones arası yürüyüş yolu beni çok mutlu etmişti. Çünkü her köşede ayrı bir manzara vardı! Rota boyunca bütün tren yolculukları da şahane manzaralara sahip çünkü tren hep deniz kenarından gidiyor.

Bir yazının daha sonuna geldik. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

-B.

 

 

Bloğuma ilk defa gelenler, hoş geldiniz! Diğer yazılarıma da göz atmak isterseniz:

En Az Bir Kere Tek Başına Seyahat Etmeniz için 6 Neden

Miami’de hangi dizi çekimine rastladım?

 

 

Yazar: berins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir