Aziz Patrick Günü

Bildiğiniz gibi (ya da bilmiyor da olabilirsiniz tabi) 17 Mart’ta St. Patrick gününü kutladık. Bu İrlanda’ya özgü bir gün olsa da çoğu ülkede kutlanıyor. Hatta Amerika’da burada olduğundan daha abartılı kutlanıyor. Zaten 1970’lerden önce İrlanda’da sadece dini bir gün olarak kutlanırmış, aileler toplanıp yemek filan yermiş. Festivale dönüşmesi Amerika’da yaşayan İrlanda’lılar sayesinde olmuş. Etnik kökenlerine sahip çıkma ve dayanışma amaçlı hale gelmiş.

Peki kimdir bu Patrick amcamız? Aziz Patrick İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren misyonerdir. Baba, oğul, kutsal ruh üçlemesini üç yapraklı yoncaya benzeterek anlatması yoncanın sembol haline gelmesine sebep olmuştur. Bir de efsaneye göre adadaki bütün yılanları yok etmiştir. Evet, İrlanda’da hiç yılan yok. Ama Aziz Patrick amcamız sayesinde değil. Çünkü İrlanda’ya yılanlar hiç gelmemiş.  Adanın etrafındaki okyanus yılanların gelebilmesi için fazla soğukmuş. Yılan sevmeyenlere duyurulur, buyurun burada yaşayın 🙂

St. Patrick günü nasıl kutlanır, neler yapılır? Genel anlamda herkes ve her şey yeşile bürünür. Etrafta çokça 3 yapraklı yonca ve leprechaun (İrlanda cücesi), kısacası tüm İrlanda sembollerini görmeniz mümkün. Ve tabi ki sabahtan akşama içilir. Sanki başka zaman içmiyorlarmış gibi 😛 Özellikle de İrlanda’nın meşhur siyah birası Guinness içilir. Ben şahsen alışamadım kendisine. St. Patrick gününde Guinness satışları iki katına çıkıyormuş.

Gelelim benim St. Patrick günüme. Hatta hafta diyebiliriz çünkü festival birkaç gün sürdü. Cork’ta ilk önce şenlik alanı oluşturdular. Çeşitli yemek, tatlı, takı, ıvır zıvır standları açıldı. Şu çikolata şelalesini paylaşmadan edemedim 😛 Bu standlar 3 gün boyunca kuruldu. Ayrıca sahne de vardı bir köşede. Bazı konserler filan oldu sanırım, ben gitmedim bilmiyorum.

Ayın 17’si olduğunda şehrin en meşhur caddesi olan (tek caddesi diyelim biz ona :P) St. Patrick (tesadüf? :P) caddesinde kalabalık toplandı. Gazetede okuduğuma göre 80 binden fazla kişi varmış. Nasıl sığmışız ben bilemedim valla. Geçit töreni yapıldı. Çeşitli kostümlerde kuruluşlar, dernekler, okullar vb. geçit yaptı. Her yer yemyeşildi. Bir buçuk saat sürdü. Sonra da herkes bütün gün pub’larda bira içerek vakit geçirdi. Saat 3’ten itibaren yerlerde kusuk görmeye başlamıştık 😛 Ondan hariç çok atraksiyonlu bir gün olmadı. Geçit töreni için de çok mükemmeldi diyemem, bizim 23 nisan, 19 mayıs geçit törenlerinden pek farklı gelmedi bana. Ha bu arada burada publar saat 2’de kapanıyor. Herkes tıpış tıpış evine gidiyor 😀 St. Patrick’e özel de farklı bir durum olmadı.

Dublin’deki daha güzel oluyormuş. Tüm dünyadan insanlar geliyormuş. Ama en iyisi Amerika’da oluyor diyorlar. Chicago’da nehri bile yeşile boyuyorlarmış 😀 Burada önemli binaları yeşil ışıklandırdılar. Dublin de daha çok bina yeşildi tabi ki. St. Patrick ertesi Dublin’deydim. Festival için iki yere lunapark kurmuşlar. Ben bir tanesine gitme fırsatı buldum. Yağmur olmasa daha eğlenceli olurdu tabi 😀

Bu büyük ihtimal İrlanda’daki ilk ve son St. Patrick günüm. Bu yüzden ben tadını çıkarmaya çalıştım. Umarım yazımı ve fotoğrafları beğenirsiniz 🙂

                                   ——–         ——–          ——–          ——–           ——–

Yukarıdaki yazı 2013 yılında yazıldı. Güncelleme vakti geldi de geçiyor bile. Orada yazdığım “muhtemelen ilk ve son St Partick günüm” kısmı beni şu an güldürüyor. Meğer kısmetimde iki tane daha St. Patrick günü görmek varmış. Hatta üçüncüsünde evden bile çıkmadım. Her şey bir süre sonra monotonlaşıyor.

Ayrıca artık Guiness birasını da seviyorum. İçtikçe alışıyorsun diyorlardı, doğruymuş. Hatta fabrikasını da gezdim. O da başka yazıya inşallah.

İkinci St. Patrick günümde, ilkiyle neredeyse aynı şeyleri yaptım. Sürekli yiyip içtim diyebilirim. O standlarda her zaman bulunmayan yiyecekler olabiliyor, paella gibi mesela. Ha güzel olup olmadığı tartışılır tabi.

İnşallah St. Patrick gününü bir kere de Amerika’da geçirmek nasip olur. İrlanda’yı ziyaret edecekseniz, 17 Mart gitmeye değer bir gün. Ama çok da önemli değil derseniz, o zaman o tarihlerde gelmenizi tavsiye etmem. Çünkü zaten pahalı bir ülke, o tarihlerde daha da pahalıya patlar.

Herhangi bir sorunuz olursa, bana her zaman ulaşabilirsiniz 🙂

-B

Yazar: berins

1 thought on “Aziz Patrick Günü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir