Artvin’in kalbi: Karagöl

Karadeniz’in yeşilliğini, güzelliğini eminim bilmeyen yoktur. Coğrafi koşullar zorlu ama belki de bu yüzden her yere ulaşıp mahvedememişiz. Çok da güzel olmuş. Umarım oranın doğası böyle güzel kalmaya devam eder. Bugün size belki de hiç haberdar olmadığınız bir gölden bahsedeceğim. Borçka, Artvin’deki bu güzeller güzeli gölün adı Karagöl. Bu doğa güzelliğinden haberim vardı aslında ama Artvin’de olduğunu biliyordum desem yalan olur.

Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin, 1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, doğa tutkunları için ideal.

02d13a97cde89443cba723887614fa8b
credit: Michael Matti

Borçka’dan minibüslerle veya kendi arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak yol keskin virajlara ve engebelere sahip. Ben arabayla gitmeye cesaret edemezdim şahsen ama tabi tercih sizin. Ayrıca yakın şehirlerden günübirlik turları da tercih edebilirsiniz.

Göl kenarında piknik yapmak için yerler mevcut. Yanınızda yiyecek getirebilirsiniz. Ama oradan almak isterseniz de bir tane lokanta var ve fiyatlar uygun.

Ben yazın gitmiştim ama eminim kış manzaraları da görmeye değerdir. Aşağıda sizin için hazırladığım videoyu görebilirsiniz.

Doğu Karadeniz’e yolunuz düşerse, Karagöl’e mutlaka ama mutlaka uğrayın derim. Pişman olmazsınız! 🙂

Daha fazla görsel için instagram hesabımdaki sabitlenmiş hikayelere bakabilirsiniz.

https://www.instagram.com/benim.dunyamdan/

-B.

Yazar: berins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir